Wydawca treści
Zasady korzystania z ROEPLiE "Zwierzyniec"
Nadleśnictwo Złotów zaprasza do Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej i Ekologicznej "Zwierzyniec" znajdującego się w siedzibie Nadleśnictwa Al. P.J Lenne 1 w Złotowie.
Działalność Ośrodka jest całoroczna, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7:00 do 15:00. W ramach zajęć udostępniane są materiały i pomoce dydaktyczne. Zajęcia nie stanowią zamkniętej całości, jesteśmy elastyczni i otwarci na różne propozycje. Uczestnictwo w zajęciach jest bezpłatne, po wcześniejszym uzgodnieniu terminu osobiście lub telefonicznie pod nr: 67 265 11 34 lub 67 263 34 71.
Regulamin korzystania z Regionalnego Ośrodka Edukacji Przyrodniczo – Leśnej i Ekologicznej „Zwierzyniec”
- Z zajęć w Regionalnym Ośrodku Edukacji Przyrodniczo – Leśnej i Ekologicznej „Zwierzyniec” mogą korzystać zorganizowane grupy uczestników edukacji ekologicznej, przede wszystkim dzieci w wieku przedszkolnym, dzieci i młodzież szkolna oraz grupy dorosłych.
- Zajęcia dydaktyczne odbywają się przy udziale maksymalnie 30 osób, udział w zajęciach powyżej 30 osób jest możliwy jedynie przy indywidulanych ustaleniach z pracownikiem Nadleśnictwa odpowiedzialnym za edukację.
- Zajęcia odbywają się w dniach i godzinach pracy Nadleśnictwa przez cały rok. Zajęcia planowane w trakcie dni wolnych, świątecznych lub godzin popołudniowych odbywają się na podstawie indywidualnej zgody Nadleśniczego.
- Pracownik Nadleśnictwa zajmujący się edukacją przyrodniczo – leśną prowadzi rejestrację grup. W tym celu prowadzona jest ewidencja grup uczestniczących w zajęciach z edukacji przyrodniczo – leśnej oraz osób korzystających z obiektów.
- Zajęcia dydaktyczne z zakresu edukacji leśnej są bezpłatne.
- Udział w zajęciach jest rezerwowany przez Zgłaszającego, np. przedstawiciela: placówki oświatowej, opiekuńczo – wychowawczej oraz organizacji nie prowadzącej działalności zarobkowej w zakresie edukacyjnym, turystyki i rekreacji. Rezerwacji można dokonywać drogą telefoniczną oraz z wykorzystaniem poczty elektronicznej.
- Tylko potwierdzenie zgłoszenia przez Nadleśnictwo jest równoznaczne z rezerwacją danego terminu.
- Tematyka, program zajęć, czas trwania i termin spotkania jest uzgadniany z prowadzącym zajęcia – upoważnionym w tym zakresie pracownikiem Nadleśnictwa.
- O rezygnacji lub zmianie terminu zajęć należy niezwłocznie poinformować Nadleśnictwo.
- Nadleśnictwo ma prawo odwołać lub przerwać zajęcia w przypadku wystąpienia niesprzyjających warunków atmosferycznych lub innych zdarzeń mogących zagrozić bezpieczeństwu i zdrowiu uczestników w tym nagannego zachowania grupy, uzasadnionego podejrzenia, że uczestnik lub uczestnicy zajęć są pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających, niezgodnego ze zgłoszeniem stanu osobowego opiekunów lub liczby podopiecznych. W takim przypadku Nadleśnictwo nie bierze odpowiedzialności za koszty poniesione przez jednostkę zgłaszającą.
- Za szkody wynikłe z winy uczestników zajęć, takie jak: zniszczenie eksponatów, pomocy dydaktycznych, sprzętu audiowizualnego i innych stanowiących wyposażenie Nadleśnictwa oraz za szkody w infrastrukturze Nadleśnictwa odpowiada materialnie zgłaszający grupę.
- Szkody powstałe podczas pobytu na obiekcie z winy korzystającego będą usunięte na koszt zgłaszającego grupę.
- Nadleśnictwo zobowiązuje się do poinformowania Zgłaszającego o zagrożeniach jakie mogą powstać w miejscach odbywania zajęć na terenie wszelkich obiektów, w tym infrastruktury leśnej.
- Zgłaszający jest zobowiązany do powiadomienia uczestników zajęć (w przypadku nieletnich – opiekunów/rodziców) o zagrożeniach wynikających z przebywania na terenach leśnych, a w szczególności o:
- możliwości ukąszeń przez owady, kleszcze i inne zwierzęta,
- zagrożeniu z tytułu poruszania się po terenach leśnych (zagrożenie ze strony spadających gałęzi, możliwości potknięć czy poślizgnięć na nierównościach terenu itp.),
- zagrożeniach z tytułu samowolnego oddalenia się od grupy w terenie leśnym (możliwość zabłądzenia),
- zagrożeniach ze strony maszyn w ruchu (pojazdy transportowe),
- alergiach i podrażnieniach wywołanych przez rośliny,
- konsekwencjach nagannego zachowania uczestników, samowolnego oddalenia się od grupy, spożywania alkoholu i palenia papierosów,
- konieczności zapewnienia odpowiedniego do warunków pogodowych i terenowych ubioru.
- W przypadku korzystania z miejsca ogniskowego na terenie Nadleśnictwa (po zakończeniu zajęć edukacyjnych) obowiązkiem opiekunów jest nadzór nad przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa przez uczestników ogniska w tym – ostrożnego sposobu obchodzenia się z paleniskiem, kijami do pieczenia kiełbasek, zachowania bezpiecznej odległości od ogniska, nie wrzucania śmieci do ogniska, przestrzeganiu zakazu pieczenia pianek na ognisku i przestrzegania zasad ochrony przeciwpożarowej na terenach leśnych.
- Organizator decydując się na przyjazd powinien zapoznać uczestników z zasadami ustalonymi przez Nadleśnictwo Złotów dot. prowadzenia zajęć edukacyjnych, Standardami Ochrony Małoletnich (https://zlotow.pila.lasy.gov.pl/standardy-ochrony-maloletnich) oraz korzystania z obiektów Nadleśnictwa i zobowiązać ich do zastosowania się do tych zasad.
- Dla użytkujących obiekt (wymienionych w punkcie 1), którzy chcą zorganizować ognisko ustala się opłatę manipulacyjną w wysokości 30 zł brutto. Opłatę należy uiścić przelewem na rachunek bankowy: SBL ZŁOTÓW 98 8941 0006 0000 1023 2000 0010, przelew powinien wpłynąć na konto Nadleśnictwa 1 dzień przed umówionymi zajęciami lub w dniu zajęć w siedzibie Nadleśnictwa.
- Zgłaszający bierze odpowiedzialność za ewentualne następstwa zagrożeń, o których mowa w pkt. 14 i 15.
- Zgłaszający zobowiązuje się do sprawowania nadzoru organizacyjnego i wychowawczego nad grupą przez cały czas jej pobytu na terenie Nadleśnictwa, w tym: posiadania środków prewencyjnych (repelenty), pierwszej pomocy (apteczka) oraz udziału osoby posiadającej stosowne umiejętności do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
- Obowiązkiem uczestników zajęć edukacyjnych jest odpowiednie zabezpieczenie rzeczy osobistych. Nadleśnictwo nie ponosi odpowiedzialności za straty wynikłe w tym zakresie.
- Warunkiem przeprowadzenia zajęć jest przekazanie do Nadleśnictwa podpisanego przez Zgłaszającego lub osobę upoważnioną do organizacji spotkania Oświadczenia o zapoznaniu się i akceptacji treści Regulaminu korzystania z Regionalnego Ośrodka Edukacji Przyrodniczo – Leśnej i Ekologicznej „Zwierzyniec” oraz Standardów Ochrony Małoletnich w Nadleśnictwie Złotów stanowiącego Załącznik nr 2 niniejszego Zarządzenia, dostępnego na stronie internetowej Nadleśnictwa w zakładce „EDUKACJA – Oferta edukacyjna” (https://zlotow.pila.lasy.gov.pl/oferta-edukacyjna) najpóźniej w dniu umówionych zajęć.
- Uczestnictwo w zajęciach jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na gromadzenie i przetwarzanie danych osobowych przez Nadleśnictwo Złotów na potrzeby zajęć zgodnie z „Klauzulą Informacyjną RODO” oraz „Klauzulą Informacyjną Monitoringu” dostępną w budynku Nadleśnictwa oraz na stronie internetowej https://zlotow.pila.lasy.gov.pl/ochrona-danych-osobowych.
- Korzystający z obiektów są zobowiązani do pozostawienia obiektu i otaczającego terenu w należytym ładzie i porządku.
- Zgłaszający zobowiązany jest do pozostawienia obiektu w stanie nie gorszym niż go zastał. Jeżeli podczas użytkowania obiektu doszło do uszkodzeń/awarii, Zgłaszający zobowiązany jest powiadomić o tym fakcie pracownika Nadleśnictwa.
- Użytkujący są zobowiązani do szczególnej ochrony zasadzonych drzew i krzewów na terenie obiektu.
- Nadleśnictwo Złotów nie odpowiada za ewentualne zdarzenia losowe wynikłe w trakcie korzystania z oferty zajęć edukacyjnych na terenie Nadleśnictwa.
- W zakresie spraw nienormowanych niniejszym regulaminem decyzje podejmuje Starszy Specjalista Służby Leśnej - Edukacja i turystyka lub osoba zastępująca w uzgodnieniu z Nadleśniczym Nadleśnictwa Złotów.