Wydawca treści
Obiekty edukacyjne
Edukacja przyrodniczo-leśna jest jednym z podstawowych elementów pracy leśników. Aby społeczeństwo mogło lepiej współdziałać na rzecz ochrony i zachowania lasów potrzebne jest kształtowanie postaw przyjaznych naturze oraz wzbogacanie wiedzy o lesie i gospodarce leśnej.
Dla realizacji powyższego celu w 2002 roku utworzono Ośrodek Edukacji Przyrodniczo - Leśnej i Ekologicznej „Zwierzyniec". Na zajęciach przekazywana jest i rozwijana wiedza o otaczającym nas środowisku, metodach jego ochrony oraz indywidualnej odpowiedzialności za jego stan.
ZIELONA KLASA
Zielona Klasa znajdująca się w siedzibie Nadleśnictwa Złotów może pomieścić do 40 osób. Posiada ona bogate wyposażenie do projekcji multimedialnej, tablicę multimedialną, mikroskopy biologiczne oraz aparat, a także kompasy, lornetki, specjalne pudełka do zbioru i obserwacji owadów, lupki i liczne przyrządy pomiarowe. Zaplecze dydaktyczne wzbogacają gabloty botaniczne, entomologiczne, kolekcje skał i minerałów, tablice, klucze i atlasy do oznaczania roślin, grzybów i zwierząt. Posiadamy liczne ciekawe okazy naturalne, w tym przekroje drzew, spreparowane zwierzęta.
KOLEKCJA DRZEW I KRZEWÓW - ARBORETUM
Przy siedzibie Nadleśnictwa znajduje się arboretum leśne, w którym uprawia się rośliny drzewiaste i krzewiaste w celu ukazania ich różnorodności. Jest ono podzielone na kwatery stanowiące oddzielne typy siedliskowe z odpowiadającymi im zbiorowiskami roślinnymi, co jest pomocne w realizacji tematów z zakresu botaniki i dendrologii. Ciekawą kolekcję stanowi m.in. wiele gatunków różaneczników (rododendronów) czy mnogość krzewów i drzew takich gatunków jak żywotniki, cyprysiki, klony, lipy i sosny. Wśród nich honorowe miejsce zajmuje posadzony w 2006 roku Dąb Papieski, który wyrósł z żołędzi poświęconych przez Jana Pawła II.
ŚCIEŻKI DYDAKTYCZNE
Na atrakcyjność lekcji prowadzonych na terenie parku „Zwierzyniec", ogromny wpływ mają ścieżki dydaktyczne:
-
Ścieżka PRZYRODNICZA - tablice edukacyjne znajdujące się w parku Zwierzyniec dotyczą zagadnień związanych z: adaptacją ekoststemów leśnych do zmian klimatu, budownictwem drewnianym jako przykładem budownictwa o dużej efektywności energetycznej, innowacyjnych metod uzyskiwania energii z biomasy, ochrony powierzchni ziemi, ochrony wód podziemnych i powierzchniowych, świadczeniami ekosystemowymi pełnionymi przez ekosystemy leśne, odpowiedzialnym gospodarowaniem odpadami, ochroną ssaków, ochroną ptaków, ochroną strefową gniazd, ochroną owadów, ochroną roślin, ochroną nietoperzy, ochroną drzew sędziwych oraz gatunkami inwazyjnymi roślin i zwierząt
-
Ścieżka ŁOWIECKA w leśnictwie Wąsosz - przedstawia podstawowe gatunki zwierząt leśnych, a także umożliwia lepsze zrozumienie zagadnień związanych z prowadzoną przez człowieka gospodarką łowiecką
W parku przy "ośmiornicy"- skrzyżowaniu ośmiu dróg zgodnie ze stronami świata znajduje się leśna klasa, która ułatwia prowadzenie zajęć w terenie. Dodatkowym atutem parku „Zwierzyniec" są oryginalne rzeźby wykonane w zakorzenionych ściętych pniach. Przy siedzibie Nadleśnictwa znajduje się także wiata, gdzie istnieje możliwość przygotowania ogniska, parking leśny oraz liczne ławki i miejsca wypoczynku.
ZAGRODA DLA ZWIERZĄT
Niewątpliwie największą atrakcję dla dzieci i młodzieży stanowi zagroda dla zwierząt, której celem jest prezentacja typowej dla naszych lasów zwierzyny dzikiej. W zagrodzie znajdują się dziki i daniele. Dodatkowo, w czterech wolierach, znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie siedziby Nadleśnictwa, żyją przedstawiciele zwierzyny drobnej - bażanty i kuropatwy. Możliwość bezpośredniej obserwacji zwierząt jest ciekawym doświadczeniem i daje bogate przeżycia nie tylko dla uczestników zajęć w Ośrodku Edukacji, ale i także dla miejscowej społeczności.