Wydawca treści
Historia Nadleśnictwa Złotów
Nadleśnictwo Złotów powstało w 1945 roku. Pierwsze dokumenty opisujące organizację nadleśnictwa pochodzą z 1949 roku. Zajmowało ono wówczas całkowitą powierzchnię 9 787 ha.
W czerwcu 1945 roku z Nadleśnictwa Dąbrowa Otoczysta w Skórce wyodrębnione zostało Nadleśnictwo Złotów, kierowane przez nadleśniczego Stefana Fabianowskiego, dawnego nadleśniczego Nadleśnictwa Kościerzyna. W ciągu miesiąca Nadleśnictwo uległo dalszemu podziałowi na dwie jednostki: Nadleśnictwo Złotów i Nadleśnictwo Krajenka, którego nadleśniczym został Ludwik Mądry. Do końca 2012 roku Nadleśnictwo Złotów składało się z trzech obrębów leśnych: Krajenki, Łobżenicy oraz Złotowa. Każdy z nich miał odrębną genezę i w przeszłości przechodził wielokrotnie zmiany własnościowe i administracyjne. Zmieniał się również sposób prowadzenia w nich gospodarki leśnej.
Obręb Złotów powstał z gruntów dawnego Nadleśnictwa Złotów, które zostało utworzone w 1945 r. z części lasów prywatnej posiadłości księcia pruskiego z linii Hohenzollernów. W dniu 1 stycznia 1979 roku do tych gruntów przyłączono dwa Nadleśnictwa: Krajenkę i Lipkę, tworząc nowe Nadleśnictwo Złotów, składające się z trzech obrębów: Krajenki, Lipki i Złotowa. W dniu 1 stycznia 1985 roku z Nadleśnictwa Złotów wyłączono obręb Lipka, a włączono do niego część obrębu Łobżenica należącego do Nadleśnictwa Wyrzysk.
Obręb Krajenka powstał z dawnego Nadleśnictwa Krajenka, które zostało utworzone w 1945 roku z lasów nadleśnictwa państwowego „Selgenau", prywatnego nadleśnictwa „Flatow" (Złotów) należącego do majątku obszarniczego Leopolda Hohenzollerna oraz lasów gminnych wsi Tarnówka, Sokolna i Paruszka. W 1946 roku dla ówczesnego Nadleśnictwa Krajenka opracowano przybliżoną tabelę klas wieku, na podstawie której wykonano plany na okres gospodarczy 1946/47 – 1951/52, stanowiące tymczasowy materiał, według którego prowadzono gospodarkę leśną. W roku 1948 sporządzony został plan gospodarczy prowizorycznego urządzenia Nadleśnictwa Państwowego Krajenka na okres 1947/48 – 1956/57. Od 1 stycznia 1979 roku grunty ówczesnego Nadleśnictwa Krajenka zostały włączone do Nadleśnictwa Złotów, tworząc w ramach tego Nadleśnictwa obręb Krajenka.
Obręb Łobżenica powstał w 1982 roku z połączenia fragmentu obrębu Runowo Nadleśnictwa Runowo oraz części obrębu Samostrzel Nadleśnictwa Szubin. Początkowo obręb ten należał do Nadleśnictwa Wyrzysk. Od 1 stycznia 1985 roku część obrębu Łobżenica została wydzielona z Nadleśnictwa Wyrzysk i włączona do Nadleśnictwa Złotów, tworząc w nim oddzielny obręb.
Najnowsze aktualności
Nadleśnictwo ogłasza zainteresowanie zakupem gruntów leśnych lub gruntów do zalesienia
Nadleśnictwo ogłasza zainteresowanie zakupem gruntów leśnych lub gruntów do zalesienia
Nadleśniczy Nadleśnictwa Złotów ogłasza zainteresowanie zakupem gruntów leśnych lub gruntów przeznaczonych do zalesienia.
W przypadku zainteresowania sprzedażą gruntów leśnych lub gruntów przeznaczonych do zalesienia na rzecz Lasów Państwowych, można złożyć w Nadleśnictwie ofertę w formie elektronicznej na adres mail: zlotow@pila.lasy.gov.pl lub w formie pisemnej na adres: Nadleśnictwo Złotów, al. P.J. Lenne 1, 77-400 Złotów.
Oferta powinna zawierać:
1) dane kontaktowe wnioskodawcy - adres, telefon do kontaktu, ewentualnie - adres e-mail;
2) opis nieruchomości – podanie numeru działki ewidencyjnej, obrębu ewidencyjnego (miejscowość) oraz numeru księgi wieczystej;
3) wypis z rejestru gruntów z aktualnymi danymi;
4) zaświadczenie o przeznaczeniu gruntu w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (mpzp) lub na podstawie wydanej decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu;
5) propozycję ceny.
Przed złożeniem wniosku proszę o zapoznanie się z zasadami nabywania gruntów dostępnymi na stronie BIP Nadleśnictwa w zakładce: Co robimy → Wystąpienia, komunikaty i ogłoszenia.
Szczegółowe informacje można uzyskać w siedzibie Nadleśnictwa lub pod numerem telefonu: 67 263 34 71 od poniedziałku do piątku w godzinach urzędowania Nadleśnictwa od 7:00 do 15:00.