Wydawca treści Wydawca treści

Lasy nadleśnictwa

Powierzchnia ogólna Nadleśnictwa Złotów to 18 464 ha z tego prawie 17,5 tys. ha to lasy. Resztę stanowią grunty orne oraz nieużytki.

     Cały obszar Nadleśnictwa Złotów położony jest na obszarze nizinnym, gdzie dominującymi są tereny równe. Należą do nich: równiny sandrowe, płaskie obszary denno - morenowe oraz torfowiska i obszary bagienne. Tereny faliste występują nielicznie i zlokalizowane są głównie we wschodniej i południowo-wschodniej części nadleśnictwa. Ponadto ich nieliczne fragmenty można wyodrębnić także na krańcach północnych i południowych nadleśnictwa, a także wzdłuż obecnej doliny rzeki Gwdy.Tereny pagórkowate występują bardzo nielicznie, jedynie na niektórych odcinkach krawędzi sandrowej doliny Gwdy, gdzie występują głębokie jary oraz miejscami bardzo strome i wysokie brzegi.

     Potencjalną roślinnością naturalną jako dominującą na obszarach leśnych Nadleśnictwa Złotów (wg „Mapy Potencjalnej Roślinności Naturalnej Polski" – W. Matuszkiewicz, PAN 1995) są kontynentalne bory mieszane i śródlądowe bory sosnowe. Zachodnią część nadleśnictwa, w obszarze pradoliny rzeki Gwdy, zdominowały suboceaniczne śródlądowe bory sosnowe w kompleksie boru świeżego (Leucobryo-Pinetum) z udziałem kontynentalnych borów mieszanych (Querco roboris – Pinetum). Południowa i środkowa część Nadleśnictwa, zakwalifikowana jest pod względem potencjalnej roślinności naturalnej do niżowych grądów środkowoeuropejskich (Galio silvatici-Carpinetum). Wschodnia część nadleśnictwa, z rozległymi kompleksami leśnymi charakteryzuje się zróżnicowanym udziałem ww. zespołów roślinnych, z przewagą kontynentalnych borów mieszanych i śródlądowych borów sosnowych. Pośród tych jednostek, wzdłuż cieków, w lokalnych dolinkach i zagłębieniach terenowych występują zbiorowiska bagienne: olsów środkowoeuropejskich (Ribo nigri – Alnetum), niżowych łęgów olszowo – jesionowych siedlisk wodogruntowych, okresowo zabagnionych (Circaeo - Alnetum) oraz w okolicy wsi Kujan kontynentalnych borów bagiennych (Vaccinio uliginosi-Pinetum).

     Dominującym gatunkiem lasotwórczym jest sosna pospolita, która zajmuje 73%, następnie brzoza brodawkowata 8%, dęby szypułkowy i bezszypułkowy 7% oraz olcha czarna 4,5%. Obecnie w Nadleśnictwie Złotów zmniejsza się zasięg drzewostanów litych sosnowych, na rzecz drzewostanów mieszanych. Związane jest to z prowadzeniem gospodarki leśnej opartej na podstawach ekologicznych.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Nadleśnictwo ogłasza zainteresowanie zakupem gruntów leśnych lub gruntów do zalesienia

Nadleśnictwo ogłasza zainteresowanie zakupem gruntów leśnych lub gruntów do zalesienia

Nadleśniczy Nadleśnictwa Złotów ogłasza zainteresowanie zakupem gruntów leśnych lub gruntów przeznaczonych do zalesienia.
W przypadku zainteresowania sprzedażą gruntów leśnych lub gruntów przeznaczonych do zalesienia na rzecz Lasów Państwowych, można złożyć w Nadleśnictwie ofertę w formie elektronicznej na adres mail: zlotow@pila.lasy.gov.pl lub w formie pisemnej na adres: Nadleśnictwo Złotów, al. P.J. Lenne 1, 77-400 Złotów.

Oferta powinna zawierać:
1) dane kontaktowe wnioskodawcy - adres, telefon do kontaktu, ewentualnie - adres e-mail;
2) opis nieruchomości – podanie numeru działki ewidencyjnej, obrębu ewidencyjnego (miejscowość) oraz numeru księgi wieczystej;
3) wypis z rejestru gruntów z aktualnymi danymi;
4) zaświadczenie o przeznaczeniu gruntu w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (mpzp) lub na podstawie wydanej decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu;
5) propozycję ceny.

Przed złożeniem wniosku proszę o zapoznanie się z zasadami nabywania gruntów dostępnymi na stronie BIP Nadleśnictwa w zakładce: Co robimy → Wystąpienia, komunikaty i ogłoszenia.

Szczegółowe informacje można uzyskać w siedzibie Nadleśnictwa lub pod numerem telefonu: 67 263 34 71 od poniedziałku do piątku w godzinach urzędowania Nadleśnictwa od 7:00 do 15:00.