Lista aktualności Lista aktualności

Niezwykła obserwacja w Borach Kujańskich


Na przełomie grudnia i stycznia do Nadleśnictwa dotarła informacja o zaobserwowanym w okolicach Werska rysiu wyposażonym w nadajnik GPS. Obecność tego niezwykłego kota została szybko potwierdzona przez miejscowego leśniczego Roberta Masłonia.

Leśniczy Robert zlokalizował miejsce, w którym ryś skrzętnie ukrył swoją ofiarę. Drapieżnik upolowaną łanię daniela dokładnie przykrył warstwą mchu i ściółki, przez co truchło nie było widoczne dla padlinożernych ptaków.
Dzięki konsultacji z Zachodniopomorskim Towarzystwem Przyrodniczym wiemy, że ryś którego obserwujemy to dwuletnia samica o imieniu Biała. Kotka pół roku temu została wypuszczona na Poligonie Drawskim, ok. 120 km od miejsca, w którym została zaobserwowana po raz ostatni. Wydawałoby się, że to daleko, ale dla rysia to niewielka odległość. Zwierzęta te słyną z długodystansowych wypraw. Osobnik ten został wypuszczony do środowiska naturalnego w ramach projektu „Powrót rysia do północno-zachodniej Polski”. Dotyczy przywrócenia rysia na obszarze dawnego bytowania w północno-zachodniej Polsce oraz zapewnienia odpowiednich warunków dla rozwoju populacji tego gatunku. Dziś wiemy, że rysica przebywa na teenie Nadleśnictwa Lutówko.

Przywracanie naturze dużych drapieżników to wielkie wyzwanie. Takie działanie może spotkać się z falą krytyki ze strony różnych środowisk. Dlatego każdy krok musi być przemyślany. Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze odpowiedzialne za projekt prowadzi monitoring rysi wsiedlanych do środowiska, dlatego zakładane są im obroże wyposażone w nadajniki GPS.
Dzięki tym urządzeniom poznawane są trasy wędrówek poszczególnych osobników. Co ważne, znajomość dokładnej lokalizacji pozwala reagować w nietypowych sytuacjach, np. gdy jakiś osobnik znajdzie się w miejscu, w którym nie powinien.

Można zadać pytanie, czy nadajniki przeszkadzają rysiom?
Pewnie to kwestia przyzwyczajenia, w końcu rysie wyposażone w nadajniki doskonale polują, wędrują na duże odległości, rozmnażają się, czyli robią wszystko to co jest najważniejsze dla przetrwania tego wyjątkowego gatunku. Poza tym nadajniki nie są ciężkie, za to rysie są bardzo silne, ale co najważniejsze informacje, które spływają z nadajników mają bardzo ważny wpływ na powodzenie całego projektu.
Więcej o projekcie można przeczytać na stronie http://www.rysie.org/rysie-strona-glowna .

Mamy nadzieję, że ten majestatyczny drapieżnik zostanie stałym mieszkańcem okolicznych lasów.