Wydawca treści
Pomniki przyrody

Pomnikami przyrody są pojedyncze twory przyrody żywej i nieożywionej lub ich skupiska o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej i kulturowej. Najczęściej pomnikami przyrody ustanawiane są pojedyncze drzewa - rzadziej skupienia drzew.
Na terenie zarządzanym przez Nadleśnictwo Złotów znajduje się 52 pomniki przyrody spośród których 45 to pojedyncze drzewa a 6 to grupy drzew. Pomnikiem jest też 1 strumień. Łącznie ochroną objętych są 73 drzewa. Najliczniej ochroną pomnikową objęto dęby w tym głównie szypułkowe – 50 drzew, następnie buki 8 drzew i wiązy szypułkowe 5 drzew, 3 modrzewie, 2 lipy drobnolistne, 1 sosnę pospolitą, grab, jesion wyniosły, kasztanowiec biały i topolę szarą. Najwięcej pomników przyrody znajduje się na terenie leśnictwa Leśnik
W 2017 roku najbardziej rozpoznawalny pomnik przyrody na terenie naszego nadleśnictwa - pięćsetletni dąb Jan został złamany przez wichurę. O zdarzeniu można przeczytać tutaj. Natomiast w 2019 roku w ramach akcji Pomniki Niepodległości zostało ustanowionych 25 pomników przyrody. W ten sposób upamiętniono setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Do najciekawszych pomników przyrody należą:
- dąb szypułkowy "Strażnik Pamięci" o obwodzie 495 cm rosnący na dawnym cmentarzu ewangelickim koło Drożysk Małych
- dąb szypułkowy w Parku Zwierzyniec o obwodzie 600 cm – najgrubszy spośród żywych pomników,
- lipa drobnolistna w parku wiejskim w Kujanie o obwodzie 535 cm,
- sosna pospolita w leśnictwie Wierzchołek o obwodzie 358 cm – najgrubsza sosna na terenie Nadleśnictwa,
- strumień o długości 277 metrów w dolinie rzeki Gwdy na terenie leśnictwa Plecemin.
Najnowsze aktualności
Polecane artykuły
Łowiectwo
Łowiectwo
Łowiectwo, jako element ochrony środowiska przyrodniczego, w rozumieniu ustawy Prawo łowieckie oznacza ochronę zwierząt łownych (zwierzyny) i gospodarowanie ich zasobami w zgodzie z zasadami ekologii oraz zasadami racjonalnej gospodarki rolnej, leśnej i rybackiej.
Wśród gatunków dzikich zwierząt, najliczniej występujących na naszym terenie, które podlegają łowieckiemu zagospodarowaniu, wymienić należy jelenie, daniele, sarny, dziki, a wśród zwierzyny drobnej dotyczy to m.in. takich gatunków jak: jenot, lis, borsuk, kuna leśna, tchórz, norka amerykańska, piżmak, zając, dziki królik, bażant i kuropatwa.
Gospodarka łowiecka w Nadleśnictwie Złotów prowadzona jest na terenie Ośrodka hodowli zwierzyny stanowiącego obwód łowiecki nr 22 o powierzchni ponad siedmiu tysięcy hektarów. Ponadto, w zasięgu administracyjnym nadleśnictwa znajduje się jeszcze osiem wydzierżawionych obwodów łowieckich, w których Nadleśnictwo Złotów sprawuje nadzór:
- Ośrodek Hodowli Zwierzyny Polskiego Związku Łowieckiego (2 obwody),
- Koło łowieckie nr 18 "Bory Kujańskie",
- Koło łowieckie nr 6 "Jeleń" (2 obwody),
- Koło łowieckie nr 9 "Knieja",
- Koło łowieckie nr 40 "Sęp",
- Koło łowieckie nr 22 "Łoś"
W roku 2010 obwody łowieckie Nadleśnictwa Złotów wraz z obwodami łowieckimi nadleśnictw: Lipka i Kaczory, weszły w skład I Łowieckiego Rejonu Hodowlanego, którego kierownikiem powołany został Nadleśniczy Nadleśnictwa Złotów. Corocznie, na terenie wszystkich obwodów łowieckich opracowywany jest roczny plan łowiecki (RPŁ), który obowiązuje od 1 kwietnia każdego roku. W nim zawarte są wszystkie wytyczne dotyczące gospodarki łowieckiej prowadzonej przez ośrodki hodowli zwierzyny i koła łowieckie. Podstawowym zadaniem w planowaniu łowieckim jest oszacowanie liczebności zwierzyny oraz odniesienie jej do docelowych wytycznych, które określone są w wieloletnim planie łowieckim, opracowanym dla każdego obwodu.