Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Gdy planujesz wybrać się do lasu...

Gdy planujesz wybrać się do lasu...

Wędrówka po lesie powinna być dla nas przyjemnością, dlatego też należy pamiętać o kilku prostych zasadach.

Wybierając się do lasu trzeba być przygotowanym na spotkanie wielu nietypowych, często nowych sytuacji. Poruszając się na terenach leśnych warto pamiętać, że drogi leśne są objęte zakazem wjazdu dla pojazdów mechanicznych (wyjątkami są oznakowane dojazdy do konkretnych obiektów). Jeśli więc droga wchodząca w las nie posiada wyraźnego oznakowania, że jest udostępniona dla ruchu kołowego, to niestety wjazd pojazdami mechanicznymi może się skończyć ukaraniem przez Straż Leśną. Przejazd rowerem i piesze wycieczki są najlepszym sposobem wtopienia się las, bez zbędnego hałasu i z możliwością zobaczenia wielu ciekawych rzeczy.

Może zdarzyć się sytuacja, że znajdziemy się w miejscu, które jest objęte ograniczeniami wstępu o których nie wiemy (np. teren chroniony ustawowo, występujące okresowo zakazy itp.). Wtedy powinniśmy posłuchać leśników lub przedstawicieli innych służb i opuścić to miejsce. Szanując las, obowiązujące w nim normy oraz pracujących tam ludzi dajemy obraz swojej kultury.

Dbając z kolei o swój ubiór zabezpieczamy się przed niechcianymi spotkaniami z niebezpiecznymi kleszczami. Jeśli będziemy poruszać się ostrożnie i cicho las nam to wynagrodzi np. spotkaniem z ciekawym gatunkiem lub głosami leśnych mieszkańców. Warto jednak pamiętać, że nie powinniśmy próbować kontaktu bezpośredniego ze zwierzętami (nie próbować „ratować” młodych osobników, chorych lub niepłochliwych), gdyż może to się skończyć dla nas tragicznie. Dystans, szacunek dla obiektów obserwacji, przewidywanie zdarzeń to podstawowe umiejętności jeśli chcemy bezpiecznie poruszać się po lesie.

Posiadanie w telefonie kontaktów do miejscowych leśników daje możliwość pomocy w dwie strony - pomoc w razie trudności, ale zgłaszanie też zagrożeń np. pożaru. Warto też mieć coś do utrwalenia wrażeń i podzielenia się wspomnieniami (aparat fotograficzny, telefon z aparatem, kamera). Niektóre z takich ciekawych spotkań na długo pozostaną w naszej pamięci, a my leśnicy będziemy szczęśliwi mając świadome osoby w lesie.