Wydawca treści
Sprzedaż drewna
Nadleśnictwo Złotów prowadzi sprzedaż detaliczną drewna. Drewno można kupić w kancelarii leśniczego lub w biurze nadleśnictwa.
Jak i gdzie kupić drewno?
Dla potrzebujących dużych ilości surowca (np. prowadzących działalność gospodarczą) ważnym adresem jest Portal Leśno-Drzewny (www.zilp.lasy.gov.pl/drewno), na którym nabywcy, po zarejestrowaniu się, składają swoje oferty zakupu. Jeśli chcemy kupić drewno na własne potrzeby (np. opał) powinniśmy najpierw skontaktować się z właściwym miejscowo leśniczym (kontakty do leśnictw) najlepiej najbliżej naszego miejsca zamieszkania. To leśniczy jest najlepiej zorientowany, czy ma na stanie lub będzie miał do sprzedaży drewno. Drewno można wykupić bezpośrednio w kancelarii leśniczego lub w biurze nadleśnictwa. Drewno liściaste jest droższe od iglastego, ponieważ ma większą gęstość, przez co jest bardziej wydajne opałowo. Sprzedaż w leśnictwach ma miejsce w wybrane dni tygodnia natomiast w biurze nadleśnictwa od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 13.00. Ceny sortymentów są do pobrania poniżej.
Samowyrób, czyli drewno pozyskane kosztem nabywcy
Jest możliwość zakupu drewna opałowego po niższej cenie. Warunkiem jest wyrobienie we własnym zakresie sortymentów na powierzchni, gdzie wcześniej prowadzono prace związane z pozyskaniem drewna. Jest to tzw. samowyrób. W tym celu należy zwrócić się do leśniczego aby przydzielił powierzchnię, na której będzie można przygotować drewno. W ramach samowyrobu można przygotować drewno opałowe tzw. grubiznę opałową (symbol S4) lub gałęziówkę czyli drobnicę opałową (symbol M2). Wszystkie sztuki drewna o średnicy w cieńszym końcu powyżej 7 cm zalicza się do grubizny opałowej. Na drewno pozyskane kosztem nabywcy na powierzchniach przeznaczonych do odnowienia lub pasach przeciwpożarowych klient może uzyskać dodatkowo rabat w wysokości 90 % pod warunkiem, że uprzątnie powierzchnię z gałęzi i chrustu zgodnie ze wskazaniami leśniczego.
Warto wiedzieć - Czy kubik drewna stosowego to tyle samo co metr przestrzenny?
Metr przestrzenny (mp) określa ilość drewna w korze z wolnymi przestrzeniami pomiędzy wałkami drewna. - Panie leśniczy, jak to jest? Chciałem kupić 10 metrów drewna opałowego w wałkach, a pan napisał na asygnacie tylko 6,5 m -żali się zdezorientowany klient. Tymczasem metr sześcienny (m3), potocznie zwany kubikiem, określa ilość czystego, pozbawionego kory drewna, mieszczącą się w stosie o wymiarach 1x1x1 m, ale przy założeniu, że pomiędzy poszczególnymi sztukami drewna nie ma żadnych przerw. 1 m3
- kostka litego drewna 1x1x1 m - jest podstawową, oficjalną miarą używaną w ewidencji i przy sprzedaży drewna. Do przeliczeń służą tzw. współczynniki zamienne. A zatem:
- 1 mp wałków sosnowych x współczynnik zamienny 0,65 = 0,65 m3 (metr sześcienny)
- 1 m
3
wałków sosnowych x współczynnik zamienny 1,54 = 1,54 mp
Czyli, kupując 1 metr sześcienny opału, będziemy go mieli prawie dwa razy tyle co przy zakupie 1 metra przestrzennego.
Najnowsze aktualności
Polecane artykuły
Łowiectwo
Łowiectwo
Łowiectwo, jako element ochrony środowiska przyrodniczego, w rozumieniu ustawy Prawo łowieckie oznacza ochronę zwierząt łownych (zwierzyny) i gospodarowanie ich zasobami w zgodzie z zasadami ekologii oraz zasadami racjonalnej gospodarki rolnej, leśnej i rybackiej.
Wśród gatunków dzikich zwierząt, najliczniej występujących na naszym terenie, które podlegają łowieckiemu zagospodarowaniu, wymienić należy jelenie, daniele, sarny, dziki, a wśród zwierzyny drobnej dotyczy to m.in. takich gatunków jak: jenot, lis, borsuk, kuna leśna, tchórz, norka amerykańska, piżmak, zając, dziki królik, bażant i kuropatwa.
Gospodarka łowiecka w Nadleśnictwie Złotów prowadzona jest na terenie Ośrodka hodowli zwierzyny stanowiącego obwód łowiecki nr 22 o powierzchni ponad siedmiu tysięcy hektarów. Ponadto, w zasięgu administracyjnym nadleśnictwa znajduje się jeszcze osiem wydzierżawionych obwodów łowieckich, w których Nadleśnictwo Złotów sprawuje nadzór:
- Ośrodek Hodowli Zwierzyny Polskiego Związku Łowieckiego (2 obwody),
- Koło łowieckie nr 18 "Bory Kujańskie",
- Koło łowieckie nr 6 "Jeleń" (2 obwody),
- Koło łowieckie nr 9 "Knieja",
- Koło łowieckie nr 40 "Sęp",
- Koło łowieckie nr 22 "Łoś"
W roku 2010 obwody łowieckie Nadleśnictwa Złotów wraz z obwodami łowieckimi nadleśnictw: Lipka i Kaczory, weszły w skład I Łowieckiego Rejonu Hodowlanego, którego kierownikiem powołany został Nadleśniczy Nadleśnictwa Złotów. Corocznie, na terenie wszystkich obwodów łowieckich opracowywany jest roczny plan łowiecki (RPŁ), który obowiązuje od 1 kwietnia każdego roku. W nim zawarte są wszystkie wytyczne dotyczące gospodarki łowieckiej prowadzonej przez ośrodki hodowli zwierzyny i koła łowieckie. Podstawowym zadaniem w planowaniu łowieckim jest oszacowanie liczebności zwierzyny oraz odniesienie jej do docelowych wytycznych, które określone są w wieloletnim planie łowieckim, opracowanym dla każdego obwodu.