Asset Publisher Asset Publisher

Straż pożarna ćwiczyła w lesie

Dnia 15 lipca br. na terenie Nadleśnictwa Złotów, w lasach leśnictw Łobzonka i Wierzchołek odbyły się ćwiczenia Państwowej Straży Pożarnej  z Piły (JRG nr 1 i JRG nr 2) i Złotowa oraz  Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu gminy Łobżenica (OSP Łobżenica, OSP Wiktorówko, OSP Dźwierszno, OSP Luchowo), gminy Wyrzysk (OSP Wyrzysk, OSP Osiek, OSP Bąkowo) oraz gminy Zakrzewo (OSP Zakrzewo, OSP Wersk, OSP Kujan).
Tematem roboczym ćwiczeń było sprawdzenie przygotowania jednostek OSP z wymienionych gmin do prowadzenia akcji gaśniczej na obszarze leśnym.

Cała akcja obejmowała dojazd w trybie alarmowym do hipotetycznego pożaru, rozpoczęcie gaszenia, uzupełnianie wody z punktu czerpania  z przetłaczaniem  do miejsca tankowania samochodów gaśniczych , testowanie łączności w trudnym terenie leśnym, doskonalenie umiejętności poruszania się w lesie (oznaczenia oddziałów leśnych, dróg p.poż.), sprawdzenie zaopatrzenia jednostek straży pożarnej w odpowiedni sprzęt oraz testowanie taktyk gaszenia pożaru lasu.
Nad prawidłowością akcji czuwała kadra Komendy Powiatowej PSP w Pile oraz Komendy Powiatowej PSP w Złotowie.
W ćwiczeniach uczestniczyli także przedstawiciele samorządu oraz leśnicy z Nadleśnictwa Złotów.

Patrząc okiem leśnika na organizację oraz zaangażowanie strażaków zawodowych i ochotników można stwierdzić, że w przypadku realnych zdarzeń tego typu też podołają zadaniom.
Miło popatrzeć na współdziałanie zawodowców i pasjonatów, którzy już nieraz ratowali mienie i zdrowie ludzkie, a ideą takich ćwiczeń są słowa: „ Im więcej potu na ćwiczeniach, tym mniej strat w boju...”