Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Budki lęgowe

Budki lęgowe

W dobie kryzysu mieszkaniowego wszystkie lokale są chętnie poszukiwane. Ta prawda dotyczy także ptaków.

W każdym środowisku życia ptaków – dobra kryjówka, a jednocześnie miejsce rozrodu to podstawa trwania gatunku. Prowadząc prace w lesie w sposób szczególny traktujemy drzewa dziuplaste. Jeśli nie zagrażają bezpieczeństwu ludzi np. rosnąc przy drogach, leśnicy mają obowiązek ich pozostawiania przy prowadzonych pracach z pozyskania drewna.

W lasach gospodarczych największe znaczenie w powstawaniu dziupli ma ich wykuwanie przez dzięcioły. Ptaki te do wykuwania dziupli najczęściej wybierają drzewa osłabione głównie zainfekowane przez grzyby powodujące zgniliznę drewna. W takich drzewach najłatwiej jest wykuć dziuple przy oszczędności wydatku energetycznego. Paradoksalnie zjawiska, które przyczyniają się do osłabienia drzew, takie jak wiatr, mogą lokalnie powodować zmniejszenie się ilości drzew dziuplastych. Jest to spowodowane tym, że drzewa łatwo się łamią pod wpływem wiatru w miejscu występowania dziupli. Najsilniejszy wiatr wystąpił w Nadleśnictwie Złotów w lutym 2022 roku, a jego skutki odczuwalne są do dziś.

Wywieszanie budek lęgowych jest działaniem majacym na celu zwiększenie potencjalnych miejsc dla wyprowadzenia lęgów. Prace takie ukierunkowane są nie tylko na ochronę ptaków ale również nietoperzy.

Budki lęgowe są wykonane z drewna wg. określonych wielkości i przeznaczenia przy czym decydująca jest wielkość otworu wlotowego. Dlatego też inne budki są dla ptaków mniejszych - jak sikory oraz dla większych – jak szpaki, oraz schrony dla nietoperzy. Wszystkie wiszą już w lesie i czekają na lokatorów – luty i początek marca to dobre terminy na te czynności.

Ważne jest też właściwe umieszczenie budki na drzewie (zbyt duże nasłonecznienie i temperatura wewnątrz może zabić pisklęta) oraz lokalizacja samego drzewa tj. miejsca żerowania w pobliżu, miejsce dolotu. Budkę najlepiej powieśić około 4 metry nad ziemią.

Ubytek ptaków na terenach rolniczych jest obserwowany już od wielu lat. Na szczęście gatunki leśne mają się całkiem dobrze i to m. in. dzięki prowadzonej zrównoważonej gospodarce leśnej.