Zasoby leśne

Zasoby leśne każdego nadleśnictwa opisywane są głównie za pomocą następujących wskaźników: powierzchnia, zapas, zasobność, struktura wiekowa i gatunkowa drzewostanów oraz udział typów siedliskowych lasu.

Hodowla lasu

Hodowla lasu należy do podstawowych dyscyplin nauk leśnych i głównych gałęzi działalności gospodarczej w lesie. Problematyka techniki hodowli lasu jest bardzo rozległa i obejmuje m. in. rębnie czyli sposoby zagospodarowania lasu, odnawianie lasu, pielęgnowanie drzewostanów, hodowlę selekcyjną i szkółkarstwo leśne.

Ochrona lasu

Ochrona lasu to dziedzina wiedzy leśnej oraz działalność gospodarcza, mająca na celu zabezpieczenie lasu przed szkodami wyrządzanymi przez czynniki abiotyczne, biotyczne, a także szkodami antropogenicznymi.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu jest dziedziną wiedzy i praktyki zajmującą się poznawaniem, oceną i klasyfikacją drewna oraz pozyskiwaniem surowca drzewnego i innych użytków leśnych. Gospodarowanie zasobami naturalnymi musi przebiegać w taki sposób, aby nie naruszyć równowagi naturalnej środowiska, a zarazem zaspokoić zapotrzebowanie na jego zasoby.

Łowiectwo

Łowiectwo, jako element ochrony środowiska przyrodniczego, w rozumieniu ustawy Prawo łowieckie oznacza ochronę zwierząt łownych (zwierzyny) i gospodarowanie ich zasobami w zgodzie z zasadami ekologii oraz zasadami racjonalnej gospodarki rolnej, leśnej i rybackiej.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane przez Ministra Środowiska.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Konkurs plastyczny "Bogactwo przyrodnicze parku Zwierzyniec"

Konkurs plastyczny "Bogactwo przyrodnicze parku Zwierzyniec"

Konkurs plastyczny "Bogactwo przyrodnicze parku Zwierzyniec"

22 maja 2023 r. w Międzynarodowy Dzień Bioróżnorodności Biologicznej Nadleśnictwo Złotów rozdało nagrody laureatom konkursu plastycznego "Bogactwo przyrodnicze parku Zwierzyniec". Wszystkie dostarczone prace "zapierały dech w piersiach". Dziękujemy uczniom SP nr 2 w Złotowie za występ!

Konkurs zorganizowany przy okazji wystawy „Mistrzowskie jak rzadko które…. Ogrody Petera Josepha Lenne w Polsce” miał na celu przybliżenie postaci wybitnego architekta krajobrazów i jego dzieła – parku Zwierzyniec.

Różnorodność biologiczna to różnorodność gatunkowa, różnorodność genetyczna oraz różnorodność ekosystemów wraz z bogactwem siedlisk. Zagrożeniem dla niej jest interwencja człowieka poprzez zanieczyszczanie środowiska, wprowadzanie do środowiska naturalnego gatunków inwazyjnych, nadmierną eksploatacje zasobów przyrody, zmiany klimatyczne przez co zanikają naturalne ekosystemy.

Zadaniem każdego z nas jest ochrona środowiska naturalnego mającego znaczenie dla przyszłości i jakości życia. Ingerencja człowieka często jest nieodwracalna i nieprzewidywalna, dlatego dbajmy o ochronę bioróżnorodności.

Jednocześnie zapraszamy do zwiedzenia wystawy w Pałacu Działyńskich w Złotowie we wtorki i czwartki w godzinach od 10:00-16:00 oraz w soboty i niedziele w godzinach od 13:00-16:00 oraz do udziału w spacerach po parku Zwierzyniec, na które można umawiać sie telefonicznie w dogodnym terminie.

Zachęcamy także do udziału w grze mobilnej na smartfon. Aby skorzystać wystarczy pobrać darmową aplikację 'ActionTrack' i sciągnąć QR code zamieszczony powyżej. Gra rozpoczyna się na placu przy Pałacu Działyńskich (ul. Jastrowska 14) i prowadzi do parku Zwierzyniec. Przybliża nam ona postać Petera Josepha Lenne i wiele ciekawostek przyrodniczych z parku Zwierzyniec.

Nagrody zakupione zostały dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Pozaniu na realizację przedsięwzięcia pn.: „Edukacja ekologiczna realizowana w Regionalnym Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej i Ekologicznej „Zwierzyniec” Nadleśnictwa Złotów”.