Asset Publisher
Hodowla lasu
Hodowla lasu należy do podstawowych dyscyplin nauk leśnych i głównych gałęzi działalności gospodarczej w lesie. Problematyka techniki hodowli lasu jest bardzo rozległa i obejmuje m. in. rębnie czyli sposoby zagospodarowania lasu, odnawianie lasu, pielęgnowanie drzewostanów, hodowlę selekcyjną i szkółkarstwo leśne.
Zagospodarowanie lasu
Z zagospodarowaniem lasu wiąże się stosowanie odpowiednich rębni. Spośród rębni stosowanych w Nadleśnictwie Złotów najpowszechniejsze są rębnie gniazdowe: IIIa - zupełna i IIIb - częściowa. W latach 2023-2032 zaplanowane jest stosowanie tych rębni na powierzchni 1917 hektarów. Na kolejnym miejscu jest rębnia zupełna pasowa Ib, której planowana na wspomniane dziesięciolecie powierzchnia wynosi 594 ha. Pozostałe rębnie stosowane w Nadleśnictwie Złotów to rębnia częściowa pasowa IIb oraz stopniowa gniazdowa udoskonalona IVd. Na powierzchniach po cięciu rębnym pozostawia się fragment starodrzewu do naturalnego rozpadu w postaci tzw. kęp ekologicznych (biogrup)
Powierzchnie po wyciętym drzewostanie są odnawiane w sposób sztuczny. Wymaga to najczęściej przygotowania gleby. Pozostałości pozrębowe (igliwie i drobne gałęzie) pozostają na powierzchni i są rozdrabniane przy użyciu specjalnego sprzętu - rozdrabniaczy. Dzięki temu wzbogacają glebę o substancję organiczną i poprawiają jej właściwości fizykochemiczne i biologiczne. W Nadleśnictwie stosuje się najczęściej mechaniczne, częściowe przygotowanie gleby polegające na wyoraniu bruzd ze spulchnieniem dna. Do tego celu używa się pługów aktywnych. Na glebach, które nie mają tendencji do zachwaszczania, bez pokrywy roślinnej praktykowane jest sadzenie bez przygotowania gleby. Najczęściej stosowanym sposobem odnowienia lasu jest odnowienie sztuczne polegające na sadzeniu ręcznym. Od 2013 roku w Nadleśnictwie Złotów stosuje się również sadzarki do sadzenia mechanicznego. Rzadziej stosowane jest odnowienie naturalne, chociaż jego udział w ostatnim czasie wzrasta. Na lata 2023-2032 zaplanowano odnowienie lasu na powierzchni ponad 1500 hektarów.
Pielęgnowanie lasu
Pielęgnowanie lasu, tak jak jego odnawianie, należy do najważniejszych zadań hodowli lasu, służących realizacji przyjętego celu hodowlanego. W zależności od okresu życia w jakim znajduje się drzewostan (faza rozwojowa) wyróżniamy następujące rodzaje zabiegów pielęgnacyjnych.
- Pielęgnacja upraw obejmuje niszczenie konkurencyjnej roślinności i pielęgnację gleby oraz wykonywanie czyszczeń wczesnych (CW)
- Pielęgnacja młodników obejmuje prowadzenie czyszczeń późnych (CP)
- Trzebieże wczesne (TW) wykonywane są w fazie drągowiny
- Trzebieże późne (TP) wykonywane są w drzewostanach dojrzewających
Czynność | Powierzchnia [ha] |
Pielęgnowanie gleby | 420 |
Pielęgnowanie upraw (CW) | 335 |
Pielęgnowanie młodników (CP) | 1 385 |
Trzebieże wczesne (TW) | 1 965 |
Trzebieże późne (TP) | 8 016 |
Asset Publisher
Asset Publisher
JAGODA, BRUSZNICA I PIJANICA
JAGODA, BRUSZNICA I PIJANICA
Któż z nas nie czeka cały rok z utęsknieniem na przepyszne pierogi z jagodami? Jest to możliwe już na początku lata za sprawą borówki czernicy, zwanej przez nas czarną jagodą, w południowej części kraju zaś po prostu borówką.
Czarne owoce borówki czernicy z niebieskim woskowym nalotem dojrzewają od połowy czerwca na krzewinkach wysokości 50-60 cm. Czarna jagoda jest najcenniejszym spośród płodów leśnych występujących w polskich lasach. Co roku skupuje się prawie 10 tys. ton jagód nie licząc tych zebranych na własne potrzeby lub na drobną sprzedaż.
Borówka bagienna, podobna do czernicy, choć wyższa, bo osiąga 80-100 cm wysokości, również ma czarne jagody. Występuje jednak dużo rzadziej, głównie na torfowiskach i glebach ubogich, ale wilgotnych. Jej potoczna nazwa to pijanica lub inaczej łochynia. Związana jest z wrażeniem jakie występuje przy zbiorze jagód w suche i upalne dni. Pijanica często rośnie w pobliżu bagna zwyczajnego wydzielającego mocne olejki eteryczne, które mogą wywoływać bóle i zawroty głowy. Niektórzy zaliczają owoce borówki bagiennej do roślin słabo trujących. Zdania co do toksyczności są jednak podzielone.
- Tato, co to jest?
- To są czarne jagody.
- A dlaczego są czerwone?
- Bo są jeszcze zielone!"
Te oraz inne pytania możemy usłyszeć od naszych pociech będąc na wakacyjnych wycieczkach. Warto zatem odświeżyć sobie wiedzę o roślinach występujących w naszych lasach.
Najmniejsza z borówek - brusznica rośnie na krzewinkach wysokości 15-30 cm, jej owoce dojrzewają na kolor czerwony. Może owocować dwukrotnie w trakcie jednego okresu wegetacyjnego, bo w miesiącach lipcu i sierpniu oraz od września do listopada. W Polsce północnej i środkowej ten gatunek zwany jest borówką, a na południu kraju brusznicą.
Na terenie Nadleśnictwa Złotów największym kompleksem leśnym bogatym w borówki wszystkich trzech gatunków są Bory Kujańskie. Wybierając się na zbiory runa leśnego pamiętajmy, że wjazd do lasu pojazdem czterokołowym może odbywać się w miejscach do tego specjalnie wyznaczonych. Najlepiej po lesie poruszać się rowerem. Dodatkowo warto kierować się podstawowymi zasadami w trakcie jagodobrania:
- zbioru należy dokonywać ręcznie, bez narządzi, które mogą uszkadzać rośliny,
- nie wyrywajmy roślin i nie obrywajmy pędów,
- zbierajmy tylko dojrzałe owoce, które są najbardziej wartościowe pod względem smakowym i odżywczym, pozostawmy owoce niedojrzałe i przejrzałe.
O walorach leczniczych owoców borówek w formie przeróżnych przetworów przygotowywanych na zimę raczej nie trzeba nikogo przekonywać. Zatem ruszajmy w las, na jagody już czas!