Asset Publisher Asset Publisher

Orkan Eunice powalił tysiące drzew

Występujące w ostatnim czasie silne wiatry, które przechodziły przez Polskę uszkodziły lasy Nadleśnictwa Złotów. Jest to największy rozmiar szkód od wiatru odnotowany w ostatnich kilkudziesięciu latach w naszym regionie.

19 lutego pozostanie na długo w pamięci złotowskich leśników. Nigdy wcześniej nie odnotowano tak rozległych szkód od wiatru, które  objęły cały zasięg terytorialny Nadleśnictwa Złotów. Szacunkowo wiatr powalił drzewa o miąższości około 23 000 m3. Jest to szacunkowo 100 000 drzew. Największe uszkodzenia drzewostanów są na terenie leśnictwa Leśnik koło Krajenki oraz w leśnictwie Łobzonka koło Łobżenicy. Szacunkowo na terenie nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile (obszar dawnego województwa pilskiego) wiatr uszkodził 650 000 m3 drewna.  

Przewrócone i połamane drzewa zablokowały drogi i przerwały wiele linii energetycznych. Leśnicy i pilarze pomagali pracownikom technicznym energetyki dotrzeć do połamanych słupów energetycznych i zerwanych linii. Wiele dni trwało uprzątanie dróg leśnych. Porządkowanie terenu i pozyskanie drewna potrwa jeszcze kilka miesięcy. Są to prace wyjątkowo niebezpieczne i kosztowne. Zapewne części drewna nie uda się pozyskać i pozostanie w lesie jako drewno martwe do naturalnego rozkładu.

W związku z tym, że wywroty i złomy stanowią zagrożenie dla życia, zdrowia i mienia, prosimy o zachowanie ostrożności i nie wchodzenie do kompleksów leśnych uszkodzonych przez wiatr. Wiele drzew jest pochylonych, a w ich koronach tkwią połamane gałęzie i konary, które w każdej chwili mogą spaść.