Asset Publisher Asset Publisher

Stroiszowa szajka rozbita

Przestępcza szajka kradnąca stroisz w złotowskich lasach została rozbita przez straż leśną z Nadleśnictwa Złotów i Lipka. Złodzieje kradli gałęzie świerkowe wykorzystywane do produkcji wieńców i ozdób nagrobnych.

Kradzieży dokonywali w lasach powiatu złotowskiego i pilskiego, a w ostatnim czasie głównie na terenie Nadleśnictwa Złotów. Grupa była dobrze wyspecjalizowana – w ciągu jednej nocy mogli ukraść nawet 6 metrów sześciennych stroiszu – komentuje strażnik Waldemar Kaczmarek. Gałęzie były pakowane do worków i wywożone z lasu busem lub przyczepką.

Okres, w którym obchodzimy Wszystkich Świętych i odwiedzamy groby naszych bliskich to czas wytężonej i niebezpiecznej pracy dla strażników leśnych w całej Polsce. Każdego roku prowadzona jest akcja „Stroisz”. To wspólne patrole leśników i policjantów w lasach oraz podejmowanie specjalnych działań mające na celu walkę z nielegalnym pozyskiwaniem stroiszu z lasu. Złodzieje świerkowych lub jodowych gałązek tną las jak popadnie, byle szybciej i byle więcej. Wskutek takich działań, w niektórych uprawach i młodnikach leśnych w Polsce, niemal 100 procent drzew zostaje uszkodzonych. Sprawcy kradzieży i zniszczeń nie są chyba świadomi jaka jest to strata dla środowiska leśnego.       

Stroisz z lasu można pozyskiwać legalnie – wystarczy zgłosić się do najbliższego leśnictwa. Miejscowy leśniczy wskaże miejsce, z którego można zebrać iglaste gałązki bez szkody dla lasu.