Asset Publisher Asset Publisher

Przyszłość Zwierzyńca pod znakiem zapytania?

W złotowskim Zwierzyńcu coraz częstszym widokiem są martwe lub zamierające drzewa.

Od kilku lat obserwujemy stopniowe zamieranie drzew, które już wiosną i latem wyróżniają się brakiem lub ubytkiem liści, suchymi gałęziami, czy spękaną, odpadającą od pnia korą. 

          Drzewa martwe i zamierające w sąsiedztwie ścieżek stanowią realne zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi.

  W świecie przyrody istnieje wiele przyczyn zamierania drzew.  Owady leśne, bakterie, czy wirusy to tylko niektóre z nich.  W przypadku Zwierzyńca najbardziej prawdopodobną przyczyną jest jednak susza. Najbardziej podatnym gatunkiem jest buk zwyczajny, który jest najliczniejszym gatunkiem w Zwierzyńcu. Wymaga on znacznej wilgotności powietrza i gleby. Niestety w ostatnich latach odnotowano mniejsze roczne opady atmosferyczne, a pokrywa śnieżna prawie nie występowała. Aż trudno to sobie wyobrazić, ale niektóre dzieci jeszcze w życiu nie widziały śniegu. I nie mówimy tutaj o dzieciach z odległych krajów Afryki, czy Ameryki Południowej, tylko o dzieciach z Polski.

    Suche pędy i gałęzie świadczą o postępującym zamieraniu drzewa.

Dużym problemem są długotrwałe okresy wiosennej suszy połączone z wysokimi temperaturami, na działanie których szczególnie narażone są właśnie buki. Cienka i gładka kora typowa dla tego gatunku w trakcie wiosennych i letnich upałów w niewystarczający sposób chroni znajdującą się pod nią żywą tkankę, co stopniowo prowadzi do zamierania całego drzewa. W kolejnym sezonie na martwym drzewie nie pojawiają się już liście. Powstaje luka w warstwie koron, przez co na działanie piekących promieni słońca narażone są drzewa sąsiadujące, wcześniej osłabione przez suszę. W ten sposób tworzy się swoisty efekt domina.

                        Termiczne uszkodzenie kambium prowadzi do martwicy i płatowego odpadania kory.

Jak długo potrwa ten proces i co stanie się ze Zwierzyńcem?
Nie jesteśmy w stanie tego przewidzieć. Wszystko zależy od tego warunków atmosferycznych, jakie będą panowały w kolejnych sezonach wegetacyjnych. Trudno wyobrazić sobie Zwierzyniec bez urokliwych o każdej porze roku, majestatycznych, wysokich kolumn, tworzonych przez gładkie pnie panujacego gatunku.
Nadzieję daje młode pokolenie rosnące w wielu miejscach pod okapem dojrzałych drzew.
Zmiany klimatyczne, które do niedawna kojarzyły nam się z odległym widokiem topniejących lodowców dziś dotykają jeden z naszych ulubionych lasów.

   Przerwanie zwarcia wywołuje efekt domina.

Czy każdy człowiek może kształtować klimat? To pytanie u większości z nas nie budzi już wątpliwości.
Jako ludzie nie mamy wpływu na wiele czynników kształtujących warunki życia na Ziemi, ale powinniśmy podejmować działania mające na celu poprawienie stanu otaczającego nas środowiska wszędzie tam gdzie jest to możliwe. Od nas wszystkich zależy, którą drogę wybierzemy i jakie będą tego konsekwencje.