Asset Publisher Asset Publisher

Bukowy urodzaj

1200 kg nasion buka zebrano w tym roku w złotowskich lasach. Tak obfity urodzaj zdarza się raz na 10 lat.

Ostatni obfity urodzaj buka miał miejsce w 2008 roku. Zebrano wówczas 800 kg bukowych orzeszków. Obecny rok zaskoczył leśników – z planowanych 500 kg zebrano ponad 2-krotną ilość.  Buk obok dębu należy do gatunków rzadko obradzających. Dobry urodzaj w naszych warunkach występuję, co 10 lat natomiast średni, co 3-5 lat.

Nasiona zbiera się ze specjalnie wytypowanych drzewostanów nasiennych. W celu ułatwienia zbioru pod okapem bukowego drzewostanu rozkłada się siatki. Po opadnięciu nasion siatki zwija się i oczyszcza z liści oraz gałęzi. Zebrane nasiona wykorzystywane są do produkcji szkółkarskiej. Z 1200 kg nasion można wyhodować 1 600 000 sadzonek, które trafią na leśne uprawy. Oczywiście nie w jednym roku. Nasiona będą przechowywane w specjalnych warunkach przez kilka lat tak żeby mogły stanowić zapas do następnego urodzaju.

Nasiona buka, popularnie zwane bukwią, są jadalne. Zawierają dużą ilość tłuszczów i są ważnym składnikiem pożywienia wielu zwierząt m. in. sójek, wiewiórek i dzików. Orzeszki są jednak szkodliwe w przypadku spożywania w dużych ilościach w stanie surowym przez ludzi.