Archiwum wydarzeń
Zielony punkt kontrolny
Nadleśnictwo Złotów wspólnie z Urzędem Miasta w Złotowie oraz Złotowskim Korpusem Ekspedycyjnym włączyło się do akcji Zielony Punkt Kontrolny. Przygotowaliśmy specjalne mapy oraz umieściliśmy w terenie 40 punktów kontrolnych.
Z radością informujemy o efekcie realizacji zadania publicznego pod tytułem „Zielony Punkt Kontrolny", którego autorem jest Stowarzyszenie Złotowski Korpus Ekspedycyjny. Stowarzyszenie uzyskało wsparcie finansowe Gminy Miasto Złotów w wysokości 10 450,00 zł. W ramach projektu wytyczono w terenie trasę do biegów na orientację oraz opracowano mapę do orienteeringu. Zgodnie z formułą konkursu i trybem udzielania dotacji Gmina Miasto Złotów nabyła od Stowarzyszenia Złotowski Korpus Ekspedycyjny całość autorskich praw majątkowych do „Zielonego Punktu". Nadleśnictwo Złotów w ramach realizacji przedmiotowego zadania publicznego pod tytułem „Zielony Punkt Kontrolny" pełni rolę partnera strategicznego i angażuje się rzeczowo w proces jego realizacji oraz promocji.
Wspólna inicjatywa ma celu propagowanie ciekawej aktywności sportowej – orienteeringu. W Polsce pod egidą Lasów Państwowych istnieje już kilkadziesiąt takich projektów, najbliższe w Lipce i Podgajach. Więcej na ten temat na stronie www.zielonypunktkontrolny.pl
Co to jest orienteering?
W skrócie polega to na tym, aby posługując się mapą i kompasem w jak najkrótszym czasie pokonać trasę wytyczoną przez umieszczenie punktów kontrolnych w terenie. Punkty kontrolne oznakowane są za pomocą biało-pomarańczowego lub biało-czerwonego lampionu, a w przypadku naszego Zielonego Punktu Kontrolnego - w postaci drewnianych słupków z odpowiednimi oznaczeniami i numerem.
Mapy do orienteeringu są bardzo dokładne i zawierają wiele szczegółów topograficznych. Nasza mapa, jako że obejmuje swym zasięgiem teren miejski jest w nietypowej skali 1:6000 (1 cm na mapie = 60 m w terenie), aby ogromna ilość szczegółów była zaletą a nie wadą. Trasę między punktami należy wybrać samemu, a od właściwego wyboru trasy (jak to mówią orientaliści - wyboru wariantu) bardzo wiele zależy, bo nie zawsze najkrótsza droga jest drogą najszybszą.
Na początek najlepiej jest spróbować samemu odnaleźć kilka punktów kontrolnych. Do tego właśnie stworzyliśmy nasz Zielony Punkt Kontrolny. Najpierw należy uzyskać mapę i kartę startową. Można to zrobić na 3 sposoby:
- pobrać ze skrzynki pod tablicą na początku Al. P. J. Lenne w Zwierzyńcu
- wydrukować samodzielnie (pliki w załącznikach poniżej artykułu)
- zgłosić się do siedziby nadleśnictwa.
Jak zacząć?
Mapa do wydruku składa się z 4 arkuszy formatu A4. Mając już mapę i kartę startową ruszamy na poszukiwanie drewnianych słupków rozrzuconych po parku w Zwierzyńcu i po terenie Złotowa. Punkty kontrolne znajdują się w centrum zaznaczonego na mapie czerwonego okręgu. Po odnalezieniu słupka sprawdzamy czy numer na mapie zgadza się z numerem na słupku (jeśli nie, oznacza to, że odnalazłeś inny słupek czyli krótko mówiąc się pogubiłeś). Dla ułatwienia na odwrocie karty startowej umieściliśmy opisy punktów, aby wiadomo było czego szukać. Teraz w odpowiedniej kratce karty startowej podbijamy punkt poprzez przedziurkowanie karty umieszczonym na słupku perforatorem.
Punkt zaliczony! Możemy szukać następnego punktu. Kolejność zaliczania nie ma znaczenia (na zawodach często trasę należy pokonywać wg zadanej kolejności), a do wyboru mamy 3 trasy:
- Zwierzyniec - z 15 punktami (trasa leśna),
- Rodzinna - bardzo łatwa z 10 punktami położonymi w mieście, dostępna również dla osób niepełnosprawnych
- Trasa zawierająca wszystkie 40 punktów ze Zwierzyńca i z terenu miasta.
Możesz również skomponować własną trasę dostosowaną do twoich preferencji i możliwości. Trasy można również pokonywać na rowerze, choć czasem trzeba będzie do niektórych punktów dojść kilkanaście lub kilkadziesiąt metrów.
Wyposażenie, które ułatwi Ci odnajdywanie punktów kontrolnych to kompas i linijka do pomiaru odległości na mapie, a jeśli jesteś rowerzystą to także mapnik przykręcany do kierownicy i licznik kilometrów. Ubiór jest uzależniony od tempa w jakim zamierzasz pokonywać trasę. W każdym razie - nie będziesz musiał pokonywać chaszczy, chyba, że się bardzo postarasz!
A tych którzy będą chcieli spróbować sił w konkurencji z innymi ( to dopiero jest zabawa!) zapraszamy na imprezę LEŚNE DUKTY organizowaną przez Nadleśnictwo – ma ona charakter amatorski, turystyczny. Organizujemy ją na początku czerwca – informacje pojawią się z co najmniej miesięcznym wyprzedzeniem na stronie Nadleśnictwa Złotów i na stronie www.lesnedukty.pl