Archiwum wydarzeń Archiwum wydarzeń

Storczyki - ginące piękno

Przyzwyczajeni do storczyków w naszych domach nie wiemy, że można je podziwiać w lasach, na łąkach i torfowiskach. Nie ustępują swoim pięknem od gatunków azjatyckich kupowanych w marketach i kwiaciarniach.

Wszystkie  gatunki storczyków występujące w Polsce objęte są ochroną. Nie mają łatwo. Przekształcanie łąk i pastwisk na grunty orne, zanikanie tradycyjnego użytkowania oraz eksploatacja torfowisk sprawia, że zmniejsza się liczba i powierzchnia siedlisk potencjalnie dostępnych dla storczyków. Do tego dochodzi do zrywania lub wykopywania całych roślin przez człowieka.  

Storczyki w Nadleśnictwie Złotów mogą czuć się bezpiecznie. Mamy ponad 400 ha łąk i pastwisk. Fragment mapy ochrony przyrodyWiększość podlega ekstensywnej gospodarce, a zamiana na pola uprawne jest niedopuszczalna. Dodatkowo podejmowane działania związane z małą retencją wody sprawiają, że poprawiają się warunki występowania tych pięknych roślin. Te, które rosną w lasach również podlegają specjalnemu traktowaniu.

Jak chronimy rośliny w lasach?

Chronione gatunki roślin podlegają inwentaryzacji w trakcie sporządzania planu urządzenia lasu. Ich stanowiska są opisywane w tzw. programie ochrony przyrody oraz zaznaczane na mapach. Każdy leśniczy dysponuje informacją o ich występowaniu i przy podejmowaniu działań gospodarczych np. związanych z wycinką drzew, tak planuje zabiegi żeby nie zniszczyć danego stanowiska. Dodatkowo cenniejsze gatunki podlegają czynnej ochronie. Na przykład przez usuwanie konkurencyjnych gatunków często obcego pochodzenia.