Archiwum wydarzeń
Parkowe Międzybłocie
Zakończył się pierwszy etap prac rewaloryzacji parku w Międzybłociu. Zapomniane miejsce zaczyna nabierać parkowego charakteru.
Prace prowadzone w obecnym roku obejmowały porządkowanie terenu oraz tzw. gospodarkę drzewostanem polegającą głównie na pielęgnacji drzew. Niepielęgnowane od dziesiątek lat drzewa wymagały ingerencji w postaci prac arborystycznych. Usunięto martwe gałęzie (tzw. posusz), prześwietlono korony, a w przypadku, kiedy konary zagrażały rozłamaniem zastosowano specjalne wiązania elastyczne. Prace prowadzono głównie na drzewach rosnących w pobliżu projektowanych ścieżek tak żeby nie stanowiły w przyszłości zagrożenia w postaci złamanych gałęzi lub całych drzew. Część drzewostanu tworzącego park pozostanie niezagospodarowana w celu ochrony różnorodności biologicznej, w tym głównie gatunków związanych z martwym drewnem.
Stan zdrowotny najcenniejszych drzew został zbadany przy pomocy tomografu dźwiękowego, czyli specjalnego urządzenia, które za pomocą fali dźwiękowej wykrywa w sposób bezinwazyjny obecność zgnilizny w drzewie. Wyniki badań dają informację o konieczności wycięcia danego drzewa lub pozostawieniu z ewentualnymi działaniami zabezpieczającymi np. w postaci specjalnych wiązań.
Prace polegały również na odmładzaniu krzewów, zrębkowaniu biomasy oraz wyzbieraniu śmieci. Mimo, że w minionych latach wywieziono z parku tony śmieci to nadal ziemia i opadłe liście kryją pod sobą śmieci wywożone do parku przez ostatnie lata. Na terenie parku przygotowano też grunt pod tzw. łąkę kwietną. Czekamy do przyszłego roku, kiedy to z nasion wykiełkują setki kolorowych roślin kwiatowych będących uciechą dla oczu i rajem dla motyli oraz pszczół.
Przeprowadzone dotychczas prace były współfinasowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu w ramach przedsięwzięcia pn. „Rewaloryzacja zabytkowego parku w Międzybłociu – etap I”. Kolejne prace związane tym razem z udostępnieniem parku planowane są na kolejne lata. Obejmą m. in. utworzenie ścieżek, kładek, wiaty ogniskowej, naturalnego placu zabaw. Wszystko jednakże uzależnione jest od uzyskania wsparcia finansowego z zewnętrznych źródeł. Właśnie złożyliśmy wniosek na dofinansowanie dalszych prac z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nabór wniosku ma charakter konkursowy, a przy tak dużej konkurencji o zdobycie środków nie będzie łatwo. Determinacji nam jednak nie brakuje.