Archiwum wydarzeń
Nasi mali sąsiedzi
Jak pomóc zwierzętom z naszego otoczenia?
Jakże trudno nieraz zwrócić uwagę na detale życia codziennego, obecność innych stworzeń, które współistnieją przy nas, a często są ważną częścią środowiska. Trzeba nabrać pewnych nawyków, aby dostrzegać je w naszym otoczeniu. Myślę tutaj o pożytecznych gatunkach - głównie owadów.
Współczesna architektura i zagospodarowanie otoczenia utrudnia życie wielu przedstawicielom tych stworzeń (domy ze sztucznych materiałów, jednorodne trawniki, tuje w żywopłotach, wszędobylski beton itp.). Jak sobie radzą nasi drobni sprzymierzeńcy? Szukają fragmentów otoczenia, dzięki którym będą w stanie przetrwać tj. osłony i miejsca żerowania. Jako przykład można podać gatunki dzikich pszczół, które zawsze występowały masowo w środowisku, ale ludzkie działania w ostatnich dziesięcioleciach zredukowały ich stan o kilkadziesiąt procent (monokultury zbóż, stosowanie oprysków chemicznych, niszczenie siedlisk).
Na terenie Polski występuje ok. 420 gatunków dzikich pszczół, jednak badania naukowców potwierdzają tendencję stale spadkową. Jak możemy im pomóc? To proste i wcale niedrogie możliwości każdego z nas. Można to wypunktować najprościej tak:
- jak już chcemy koniecznie mieć trawnik to dajmy szansę zakwitnąć pojawiającym się tam samorzutnie roślinom kwiatowym np. mniszkom (zwanym potocznie mleczami) – to baza żerowa dla wielu gatunków owadów (wiele miast zrezygnowało z tradycyjnych trawników na rzecz tzw. wieloletnich użytków dla owadów)
- siejmy rośliny kwitnące, odporne na suszę, ale będące też bazą żerową dla pszczół, motyli i wielu innych (szałwia, tymianek, ogórecznik, oregano, mięta, lawenda, rumianki, itp.); część spośród tych gatunków to zioła, które można wykorzystać w kuchni wzbogacając swoją dietę o cenne naturalne składniki, można kupić też gotowe mieszanki roślin na łąki kwietne.
- stwórzmy miejsca osłonowe dla pożytecznych owadów, domki dla owadów można wykonać samodzielnie przy niewielkim nakładzie czasu
- uczmy dzieci i młodzież jak wspomagać naszych mniejszych sąsiadów
- pozostawiajmy fragmenty brzegowe pól i lasów z krzewami takimi jak tarniny, czarne bzy, dziki róże, głogi, jarzębiny, dzikie jabłonie i grusze.
I pamiętajmy, że większość roślin użytkowanych przez człowieka istnieje dzięki temu, że pszczoły wspomagają ich zapylanie. Duża bioróżnorodność to większa odporność środowiska na zmiany. Wystarczy się rozejrzeć następnym razem z większą uwagą w swoim otoczeniu… by być lepszym sąsiadem.