Lista aktualności Lista aktualności

Tajemnicze mrówki w Zwierzyńcu

Wiosna sprzyja ciekawym obserwacjom przyrodniczym. Miłośnicy Zwierzyńca w pobliżu Żabiego Błotka mogą natknąć się na tajemnicze mrówki.

Mrówki są wyjątkową grupą owadów, których rola w leśnym ekosystemie jest nie do przecenienia. Dzięki ogromnej liczebności i złożonej organizacji społecznej silnie oddziałują na leśny ekosystem.
Ich znaczenie w świecie przyrody jest ogromne. Mrówki oddziałują na inne grupy owadów, np. ograniczając liczebność niektórych gatunków, które mogą znacznie wpływać na zamieranie lasów, między innymi dlatego leśnicy bardzo doceniają obecność mrówek w lesie. Ponadto mrówki bezpośrednio przyczyniają się do rozprzestrzeniania niektórych gatunków roślin roznosząc ich nasiona. Same są źródłem pokarmu dla innych organizmów, a nawet spulchniają i użyźniają glebę.

Większości z nas mrówki nierozerwalnie kojarzą się z mrowiskiem, czyli gniazdem w formie kopca, pod którym znajdują się korytarze biegnące w głąb ziemi. Te skojarzenie jest jak najbardziej słuszne, lecz w naszej faunie występuje również grupa mrówek, która buduje swoje gniazda wewnątrz drzew. To gmachówki.
 

Zdj. 1. Gmachówki to szczególny rodzaj mrówek.

Gmachówki to rodzaj, który wyróżnia się od pozostałych mrówek wielkością i bardziej złożoną organizacją społeczną. Zamiast jednej kasty robotnic istnieją trzy kasty. Są to: żołnierze, zbieraczki i piastunki, co z królową i samcami daje aż pięć kast.
Niektóre gmachówki swoje gniazda budują wewnątrz próchniejących korzeni i pniaków, a nawet w próchniejących pniach żywych drzew. Takie gniazdo możemy zaobserwować w Zwierzyńcu przy ścieżce na zachodnim brzegu Żabiego Błotka.

Zdj. 2. W Zwierzyńcu gniazdo gmachówek odnajdziemy przy ścieżce nad Żabim Błotkiem.

Gniazdo zlokalizowane jest w pniu starego świerka, który wyróżnia się od pozostałych dziuplą zlokalizowaną u podstawy pnia. Gdy przyjrzymy się bliżej naszym oczom ukaże się widok ogromnej ilości małych, czarno połyskujących owadów, uwijających się pocie czoła, by zapewnić dostateczną ilość pokarmu wszystkim mieszkańcom gniazda.
Gdyby móc zajrzeć do wnętrza pnia wysokiego świerka, naszym oczom ukazałaby się złożona struktura stanowiąca gniazdo pieczołowicie przygotowane przez mrówki.

Zdj. 3. Wewnątrz pnia znajduje się gniazdo pieczołowicie przygotowane przez mrówki.

Zachęcamy do poznawania fascynującego świata przyrody złotowskich lasów. Często to co wydaje nam się dobrze znane skrywa wiele ciekawych tajemnic.